Website Manager

American Youth Soccer Organization Providing world class youth soccer programs that enrich children's lives.

AYSO Region 3/T/220: Tarrytown & Sleepy Hollow, NY

News Detail

28

Oct, 2017

Fall 2017 Photo Day with Sportography - October 28/29 - Team times are posted on home page

Fall 2017 Photo Day with Lifetouch Sports

Photo day will take place Saturday, October 28 and Sunday, October 29, 2017.
Location is in the gymnasium in Washington Irving School (off Franklin Street) in Tarrytown.
Even if games are cancelled due to weather, photos will proceed on those days.

The schedule is tight, so be there EARLY in game uniform and remember that parking
will be a challenge (you can park on Broadway, but be careful crossing the road). 


Online Photo Registration (OPR) is now live for Tarrytown AYSO. Save time!

OPR is a pre-order service that allows parents to place and pay for orders online prior to photo day. It is the easiest way to order photos and you also receive FREE Low-Res Digital Images with online orders, which are not available with paper forms on photo day.

Website: http://www.lifetouchsports.com/
Your Picture Day ID: WL157371X0

Standard order forms will be available at WI during Photoday. Payment can be cash, check or credit card.

Date: Saturday, Oct 28 Teams:33
Division Team Coach
8:30 AM U10-B Chile Israel Contreras
9:00 AM U06-B Lions Stephen Spiridakis
9:00 AM U06-B Badgers Alex Chambers
9:00 AM U06-B Foxes Billy McMahon
9:15 AM U06-B Bears Ken Mackiewicz
9:15 AM U06-B Wolves Brad Scheller
9:30 AM U5 Boys Dolphins Matt Evans
9:30 AM U5 Girls Butterflies John Sutherland
9:45 AM U06-G Pandas Mike Sheridan
9:45 AM U06-G Koalas Daniel Pietrosanti
10:00 AM U08-B Bears Paulo Arencibia
10:00 AM U08-B Broncos German Barbosa
10:15 AM U08-B Bucks Aaron Lucchetti
10:15 AM U08-B Coyotes Andrew Colton
10:30 AM U08-B Colts Alex Petry
10:30 AM U08-B Gators Vikram Kumar
10:45 AM U08-G Diamonds Bryan Wong
10:45 AM U08-G Jades Kevin Richardson
11:00 AM U08-G Opals Michael Glynn
11:00 AM U08-G Amber Laura Fogarty
11:15 AM U10-B Colombia Kurt Pisani
11:30 AM U10-B England Sean Murphy
11:30 AM U10-B France Oscar Robles
Break
12:15 PM U10-G Brazil Peter Desimini
12:15 PM U10-G Italy Lisa Fanelli
12:30 PM U10-G Portugal Paul Jeris
12:30 PM U12-B Hurricanes Brian Rauer
12:45 PM U12-B Lightning Oliver Staley
12:45 PM U12-B Thunder Darlene Molina
1:00 PM VIP-CoEd Rebels Peter van der Heijden
1:00 PM U12-G Germany Kevin McNally
1:15 PM U14-B Ireland Dan Black
1:15 PM U12-G Ireland Israel Contreras
1:30 PM U14-B Spain Peter DiSimini
1:30 PM U14-G Cheetahs OPEN
2:00 PM U16-CoEd Spartans Howard Allen
 
Date: Sunday, Oct 29 Teams: 19
Division Team Coach
10:00 AM 2002 Girls Mustangs John Sutherland
10:15 AM 2007 Girls Blaze John Sutherland
10:15 AM 2004 Boys River Titans Scott Burnett
10:30 AM 2004 Boys Red Devils Francisco Mendieta
10:30 AM 2005 Boys Legends Fergus O'Sullivan
10:45 AM 2009 Girls Red Fury Kate McMahon
10:45 AM 2009 Boys Red Lions Brad Scheller
11:00 AM 2005 Girls Cyclones Mike Levine
11:00 AM 2007 Boys Dutchmen Gary Fairley
11:15 AM 2008 Girls Red Comets Joe Black
11:15 AM 2006 Boys Firebolts Ricardo Gonzalez
11:30 AM 2006 Boys Warriors Matt Weidner
11:30 AM 2003 Girls Strikers Matt Evans
12:00 PM 2006 Girls Storm Kevin Richardson
12:00 PM 2007 Boys Dynamo Gary Fairley
12:15 PM 2008 Boys River Sharks Ed Greenberg
12:15 PM 2008 Boys Fusion George Papadopoulos
12:30 PM 2003 Boys Argentina Luis Lewis
12:45 PM 2002 Boys Gauchos Luis Lewis


Coaches please contact George Papadopoulos if you would like to change your scheduled time/day.

 
 
 
 
 

National Partners

Contact Us

AYSO Region 3/T/220: Tarrytown & Sleepy Hollow, NY

Registrar P.O. Box 633 
Tarrytown, New York 10591

Email Us: deliamendez@gmail.com
Copyright © 2017 Region 220  |  Terms Of Use |  Privacy Statement Login
Blue Sombrero